Zawiera objaśnia dotyczące ogólnych zasad wyceny produktów zarówno przez jednostki stosujące uproszczenia, jak i pozostałe podmioty. Krok po kroku omówiona jest procedura ustalania kosztu wytworzenia, począwszy od wskazania doboru obiektów kosztów na potrzeby ustalenia kosztu wytworzenia produktów, wskazania zmiennych i stałych kosztów pośrednich produkcji, sposobu ich rozliczania i przypisania kosztów do produktów. Omawia pojęcie zdolności produkcyjnych w przypadku różnych organizacji procedur produkcyjnych i wpływ ich wykorzystania na wycenę produktów.
W przewodniku znajdziesz ekspercką wiedzę, dzięki której: Samodzielnie zainstalujesz i skonfigurujesz wybraną dystrybucję linuxa Nauczysz się poruszać w systemie za pomocą wiersza poleceń oraz korzystać z interfejsów graficznych i tekstowych Poznasz podstawy zarządzania procesami i automatyzacji zadań administracyjnych Stworzysz i uruchomisz własne skrypty w Bashu oraz poznasz praktyczne przykłady ich zastosowania. Skonfigurujesz interfejsy sieciowe i wdrożysz najważniejsze procedury bezpieczeństwa
"Polityka rachunkowości JSFP 2025. Wzory dokumentów, plan kont i przykłady księgowań" pomoże kierownikom jednostek w przygotowaniu dokumentacji opisującej przyjęte w jednostce zasady rachunkowości, jak również pracownikom działów finansowo-księgowych w poprawnym prowadzeniu ewidencji księgowej. To komentarz do obowiązującego planu kont z przykładowymi księgowaniami na kontach bilansowych i pozabilansowych, a także wzory zarządzeń i protokołów dotyczących zasad rachunkowości oraz dokumentów niezbędnych podczas inwentaryzacji składników majątku jednostki.
"VAT w jednostkach sektora finansów publicznych w praktyce" zawiera szczegółowe omówienie zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług w jednostkach sektora publicznego - m.in. zasad prowadzenia scentralizowanych rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego, sprzedaży za pomocą kas fiskalnych, a także stosowania mechanizmu podzielonej płatności oraz weryfikacji podatników VAT. Dzięki tej publikacji dowiesz się, w jaki sposób ustalić prewspółczynnik oraz wskaźnik struktury sprzedaży (WSS).
W tym poradniku znajdziesz: Ponad 170 stron przepełnionych praktyczną wiedzą o tajnikach tradingu, giełdy i inwestowania Gotowy plan działania, który w 6 prostych krokach pomoże Ci zacząć zarabiać na giełdzie Strategie od 3 doświadczonych traderów z wieloletnim doświadczeniem Instrukcję, jak przeprowadzić analizę techniczną wykresów, żeby z wyprzedzeniem przewidywać zmiany cen Skuteczne metody zarządzania ryzykiem i kapitałem, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko i zmaksymalizujesz zysk
Orzeczenia sądowe mogą kształtować działalność instytucji kultury, wpływając na finanse, zatrudnienie i zarządzanie. Dyrektorzy zyskują wiedzę, jak unikać rodzajów ryzyka prawnego i skutecznie dostosować działalność do obowiązujących przepisów. Znajomość najnowszych wyroków pozwala lepiej interpretować regulacje, przygotować instytucję na ewentualne kontrole oraz podejmować świadome decyzje minimalizujące ryzyko odpowiedzialności prawnej. To także szansa na optymalizację działań zgodnie z aktualnym orzecznictwem.
Przesyłanie raportu w załączniku wiadomości e-mail to przeżytek. Dzięki możliwością pracy w chmurze SkyDrive, efekty swoich analiz można udostępniać innym użytkownikom i współdzielić z nimi pracę, nawet jeżeli nie mają dostępu do pakietu MS Office. Publikacja zawiera szczegółowe wskazówki ekspertów dotyczące pracy grupowej z wykorzystaniem technologii chmury (cloud computing). Doradzamy, w jaki sposób usprawnić pracę grupową nad projektami i zadaniami bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Książka ta to praktyczny przewodnik, w którym omówiono, jak operacyjnie zarządzać płynnością finansową. Opisano w niej najważniejsze narzędzia do wykorzystania w zarządzaniu przepływami pieniężnymi. Książka nie skupia się tylko na tradycyjnym podejściu do zarządzania płynnością, ale porusza również kluczowe procesy, które pojawiają się w tym obszarze. Są to ryzyko kredytowe, zarządzanie stanem zapasów czy kształtowanie optymalnego poziomu zobowiązań. Zaprezentowano w niej również gotowe narzędzia, która z powodzeniem można zastosować w praktyce.
Podstawowym założeniem jest, aby w podmiotach prawnych istniały skuteczne kanały informowania o naruszeniach prawa, z których będą mogły korzystać osoby, które te nieprawidłowości zauważą (sygnaliści). Osoby te muszą zostać poinformowane do sposobie załatwienia sprawy. Mogą liczyć również na szeroką ochronę przed negatywnymi konsekwencjami zgłoszenia naruszeń. Bez wątpienia pracodawców nie cieszą nowe obowiązki, kolejne na długiej liście wymogów, które muszą być spełnione. Ten poradnik ułatwi zrozumienie, opracowanie i wdrożenie procedury zgłoszeń wewnętrznych i jej stosowanie w praktyce.
Począwszy od 25 września 2024 r. zaczną obowiązywać przepisy nowej ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Szykując się do wdrożenia nowych obowiązków dotyczących sygnalistów w swojej organizacji warto zaplanować działania i rozłożyć je w czasie - zwłaszcza, że poszczególne decyzje, które będą musiały być podjęte przez pracodawcę w toku wdrożenia będą rzutowały na kolejne podejmowane kroki. W publikacji podpowiadamy, jakie kryteria należy brać pod uwagę planując wprowadzenie w firmie wewnętrznego kanału zgłoszeń dla sygnalistów.
W tym kieszonkowym poradniku znajdziesz: 12 gotowych skryptów - kopiuj, modyfikuj i automatyzuj pracę jak profesjonalista! 5 praktycznych ćwiczeń - nauczysz się krok po kroku tworzyć własne automatyzacje. Omówienie wideo - zobacz, jak działają skrypty i wykorzystaj je natychmiast. Porady, jak unikać najczęstszych błędów Zautomatyzuj tworzenie kopii zapasowych, monitorowanie systemu, zarządzanie plikami i wiele więcej. Nie trać godzin na nudne zadania - pozwól, by Linux pracował za Ciebie
Incydentalna aktywność związana z pracą nie odbierze już prawa do zasiłku chorobowego. A lekarz będzie mógł wydać zwolnienie lekarskie tylko na jedną firmę, pozwalając pracować w drugiej. Te i inne rewolucyjne zmiany przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych RM: UD 114) przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który obecnie jest na etapie opiniowania.
"Rachunkowość jednostek oświatowych 2023" stanowi zbiór informacji niezbędnych w pracy osób zajmujących się sprawami finansowymi szkół, przedszkoli i żłobków. Poradnik zawiera gotowe wzory dokumentów oraz przykłady księgowań, dzięki którym przedstawiciele służb finansowych tych jednostek bez problemu wypełnią ciążące na nich obowiązki. W przystępny sposób prezentuje zasady ewidencji dochodów i przychodów oraz wydatków, a także rozrachunków i rozliczeń w jednostkach oświatowych. Korzystając z tej publikacji: - poznasz zasady inwentaryzowania majątku trwałego swojej jednostki; - dowiesz się, jak gospodarować środkami gromadzonymi na wydzielonym rachunku jednostek oświatowych; - uzyskasz pomoc w rozwiązaniu konkretnych problemów ewidencyjnych.
W książce przedstawiono sposób sporządzania oraz obowiązujące terminy i formy przekazywania sprawozdań w zakresie operacji finansowych, sprawozdań budżetowych oraz sprawozdań budżetowych w układzie zadaniowym, biorąc pod uwagę najnowsze zmiany, które zostały wprowadzone. Dokładny opis, jak krok po kroku wypełnić poszczególne sprawozdania budżetowe. Omawia sposoby sporządzania oraz formy przekazywania sprawozdań budżetowych w zakresie operacji finansowych i w układzie zadaniowym. Poradnik zawiera wyjaśnienia RIO i Ministerstwa Finansów
"Zamknięcie roku 2022 w jednostkach sektora publicznego" to praktyczny przewodnik, w którym opisano niezbędne czynności na poszczególnych etapach zakończenia roku obrachunkowego w jednostkach sfery finansów publicznych. Dzięki temu przygotujesz księgi rachunkowe do zamknięcia w taki sposób, aby uzyskanie na ich podstawie informacje były rzetelne, obiektywne, bezbłędne i sprawdzalne. Opracowanie zwiera liczne przykłady, wzory dokumentów, a także wskazówki, jak poprawnie sporządzić sprawozdania budżetowe i w zakresie operacji finansowych. Dodatkowo w książce zamieszczone są również przykładowo wypełnione sprawozdania.
System fotowoltaiczny (PV) to elektrownia słoneczna, która z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych wykonuje przemianę energii słonecznej w energię elektryczną. Z ebooka dowiecie się Państwo, jak zaprojektować instalację fotowoltaiczną: dobrać panele PV, inwerter, przewody oraz zabezpieczenie przeciążeniowe i zwarciowe, zapewnić ochronę przeciwprzepięciowa oraz ochronę przeciwpożarową. Przedstawiono też przykładowe obliczenia wykonywane podczas projektowania. Podano też wykaz przepisów i norm dotyczących systemów fotowoltaicznych.
Kodeks pracy nakłada na pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników obowiązek uregulowania warunków wynagradzania za pracę zatrudnianych osób w regulaminie wynagradzania. Regulamin wynagradzania powinien ustalać warunki wynagradzania za pracę oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą w zakresie i w sposób umożliwiający określanie, na jego podstawie, indywidualnych warunków umów o pracę. Sprawdź, jak za pomocą dobrze skonstruowanych zapisów w regulaminie wynagradzania uchronić się przed roszczeniami swoich pracowników.
Umowa określająca warunki organizacyjno-finansowe oraz program działania instytucji kultury jest kluczowym narzędziem nadzoru organizatora nad jej funkcjonowaniem. Zgodnie z przepisami każda instytucja kultury musi mieć taką umowę zawieraną pomiędzy jej organizatorem a dyrektorem. Kto podpisuje taki dokument? Jaką ma formę? I jakie konsekwencje niesie dla działalności instytucji? Z e-booka poznasz szczegóły dotyczące zasad jej zawierania oraz zobaczysz przykładowy wzór.
Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Przeprowadzanie instruktażu stanowiskowego ma na celu uzyskanie przez handlowca informacji oraz zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu czynników środowiska pracy, ryzyka zawodowego, sposobów ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metod bezpiecznego wykonywania pracy na tym stanowisku.